HomeREC Head OfficeKlikoni per nderrimin e gjuhesSearchContact Us
   
REC-u në Kosovë
 
   
 

Qendra Rajonale e Mjedisit pėr Evropėn Qendrore dhe Lindore (REC) ėshtė organizatė ndėrkombėtare neutrale, jo-avokuese, dhe jo fitim-prurės me mision pėr te ndihmuar ne zgjedhjen e problemeve mjedisore ne Evropėn Qendrore dhe Lindore (EQL). Qendra e pėrmbush misionin duke promovuar bashkėpunim ndėrmjet Organizatave jo-qeveritare, qeverive, bizneseve si dhe personave tjerė kyē mjedisor, dhe duke pėrkrahur shkėmbimin e lire te informatave dhe pjesėmarrjen publike ne vendim-marrjen pėr mjedis.

REC ėshtė themeluar ne vitin 1990 nga Shtetet e Bashkuara te Amerikės, Komisioni Evropian dhe Hungaria. Sot REC ligjėrisht zė vend nė kartėn e nėnshkruar nga qeveritė e 29 vendeve, Komisionit Evropian, dhe ne marrėveshje ndėrkombėtare me qeverinė e Hungarisė. Zyra qendrore e REC-ut ėshtė ne Szentendre, Hungari si dhe zyrat fushore dhe zyrat e  shteteve ne 17 vendet pėrfituese ne vazhdim: Shqipėri, Bosnje dhe Hercegovine, Bullgari, Kroaci, Republika Ēeke, Estoni, Hungari, Letoni. Lituani, IRJ e Maqedonisė. Mal tė Zi, Poloni, Rumani, Serbi, Sllovaki, Slloveni dhe Turqi.

Vizioni

Vizioni ynė ėshtė Kosova me standarde tė larta mjedisore, me pjesėmarrje aktive tė publikut nė procesin e zhvillimit tė qėndrueshėm.

Cili është misioni i REC-ut?

Misioni i Zyrės sė REC-ut nė Kosovė ėshtė tė ndihmoj nė zhvillimin dhe riorganizimin e shoqėrisė civile mjedisore nė Kosovė, dhe tė mbėshtesė zhvillimin dhe zbatimin e politikės sė mirėfilltė mjedisore. Gjithashtu tė sigurohet qė ruajtja e mjedisit ėshtė marrė parasysh gjatė fazės transitore nė Kosovė. REC Zyra nė Kosovė do tė fokusohet nė fushat vijuese:

 I. Pėrkrahje Institucionale pėr menaxhim efikas tė mjedisit

Ngritje tė kapaciteteve tė autoriteteve lokale, OJQ-ve dhe zyrtarėve qeveritar;

Qeverisje tė mirė, transparencė - promovim tė principeve tė Konventės sė Aarhusit tė demokracisė mjedisore;

II. Ofrimin e edukimit/informimit pėr shoqėrinė e gjerė civile

Edukim dhe vetėdijesim mjedisor;

Shpėrndarje tė informatave mjedisore;

III. Zhvillimin e komuniteteve tė qėndrueshme

Problemin e mbeturinave, dhe

Zhvillim tė qėndrueshėm.

Stafi

Dr.Zeqir Veselaj Drejtues i Zyrës
Merita Mehmed Drejtuese e Projekteve
Margarita Hashani Drejtuese e Projekteve
Fitore Ferizi Përgjegjëse e Projekteve dhe Financave
Firdeze Bekteshi Zyrtare pėr Projekte dhe Informim
Naim Arifaj Asistent i Zyrës

Për REC-un

Rrjeta e zyreve shtetërore të REC-ut

Zyra e REC-ut në Kosovë


Për më shumë informata mund të na kontaktoni :

Qendra Rajonale e Mjedisit, Zyra nė Kosovė
FP 160, Kodra e Diellit, Rruga III, Lamela 26,
Prishtinë, Kosova - UNMIK
tel/fax: (+381 38) 552-123,
E-mail: info@kos.rec.org

 
Zyra kryesore e REC-utHome KerkoLart